INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

toplu mail gönderimi

HEDEFE YÖNELİK TOPLU MAIL

HEDEFE YÖNELİK TOPLU MAİL İÇİN GRUP LİSTESİ OLUŞTURMA

Müşterilerin farklı ihtiyaçları ve istekleri vardır. Ayrıca satın alma sürecinin farklı aşamalarında yer alabilirler. Bazıları sizden sürekli bir şeyler satın alırken, bazıları tamamen yenidir. Bazılarıysa sadece bir şeylere bakmak için sitenize girdikleri halde, ihtiyaçları olduğunu düşünmedikleri bir ürüne rastlayabilirler. Onun için farklı gruplar üzerinde pazarlama stratejisi uygularken, aynı yaklaşımı benimseyemezsiniz. Bir kampanyanın, kullanıcı davranışlarının ve diğer faktörlerin sonuçlarına bakarak listenizi segmentlere ayırmak, e-mail iletişiminizin çok daha etkili ve ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.

Listenizi segmentlere ayırmak, alıcılarınızdan iki ya da daha fazla grup oluşturarak, her gruba farklı bir e-mail göndermektir. Bu yöntem, açılma oranlarınız üzerinde olumlu sonuçlar doğurabilir.

Jupiter Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kişiselleştirme ve gruplandırma yapılmadan geniş bir kitleye gönderilen e-mail'ler, ortalama yüzde 20 açılma oranına, yüzde 9.5 reklam başına tıklama oranına ve yüzde 1.1 dönüşüm oranına sahip. Diğer yandan web site ziyaretçilerinin davranış biçimlerinden elde edilen veriler baz alınarak oluşturulan kampanyalar, yüzde 33 açılma, yüzde 14 reklam başına tıklama ve yüzde 3.9 dönüşüm oranı gibi çok daha etkili sonuçlar verebiliyorlar.

Aşağıda e-mail gruplandırması sayesinde neler elde edebileceğinizi görebilirsiniz:

Pazarlama mesajlarınızın, alıcılarınızın güncel profilleri ve geçmişteki davranış biçimleriyle örtüşmesini sağlar.

Pazarlama mesajlarınızı ve tekliflerinizi, farklı gruplar üzerinde test etmenizi sağlar. Böylelikle var olan ve potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Kampanyalarınızın onları can evinden vurmasından bahsetmiyoruz bile...

Müşterileri satın alma sürecine yönlendirmek için doğru zamanda, doğru içeriği göndermenizi sağlar.

İlişkileri artırır. Bunun sonucunda açılma ve reklam başına tıklama oranlarınız da artar.

Üyelikten ayrılma sayısını minimuma indirmenize yardımcı olur.

Sahip olduğunuz Web analiz ve toplu mail verilerini sağlıklı bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Sizi müşterilerinizle teke tek e-mail programlarına yakınlaştırır. Geniş kitlelere tek bir e-mail yayını yapmaktan vazgeçirir.

Bununla birlikte, listenizi segmentlere ayırmak hiç de sandığınız kadar kolay değildir. Dilerseniz, size çok daha yüksek yatırım getirisi kazandıracak (ROI), daha fazla zorlanacağınız ve daha pahalıya patlayacak karışık yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz, daha düşük seviyede ve basit, ama yine de size fayda sağlayacak yöntemleri deneyebilirsiniz. Gruplandırmaya ne kadar fazla özen gösterirseniz, karşılığında o kadar fazla yarar elde edebilirsiniz. Yine de başlangıç aşaması için basit bir yaklaşımı benimsemenizi tavsiye ederiz.

Eğer başlangıçta elinizde çok fazla veri yoksa, üyelerin listenizde kayıtlı kaldıkları ay sayısından yola çıkarak bir gruplandırma yapabilirsiniz. Liste gruplarınızın pazarlama hedeflerinizin tümüyle ne kadar örtüştüğü çok önemlidir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ve listenizi nasıl segmentlere ayırmanız gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız, öncelikle basit yöntemleri benimseyebilirsiniz. İşte uygulayabileceğiniz bazı kriterler:

Var olan müşterilerinize karşı; potansiyel müşterileriniz

Kısa süreli, tek seferlik alıcılara karşı; uzun süreli, kalıcı müşteriler

Müşterilerinizin yaşadığı yere ve çalıştıkları sektöre göre

Cinsiyete ve iş unvanına göre

Toplu mail'lerinizi açmayan ve tıklamayanlara karşı, açan ve tıklayan müşteriler

Başlangıç aşamasında bu kriterleri uyguladıktan sonra, öğrendiğiniz veriler doğrultusunda, daha gelişmiş kriterlere göre farklı gruplandırmalar yapabilirsiniz. Bununla birlikte burada listelenen bazı seçenekleri uygulayabilmek için e-mail veritabanınızı, web site analizlerinizle ve Müşteri ilişkileri Yönetimi (CRM) uygulamanızla entegre etmeniz gerekebilir.

Satın alma tarihçesi

Abonelerinizin satın alma tarihçelerine bakarak, onların ilgi alanları hakkında daha çok bilgiye sahip olabilir; satın aldıkları ürünleri tamamlayan ürünler önererek, onları daha pahalı ürünler almaya teşvik edebilirsiniz. Örneğin geçen ay sizden renkli printer satın aldığını bildiğiniz birine, bu ay yüzde 20 indirimle mürekkep kartuşu satın alabileceğini belirten bir e-mail göndermek, hiç de fena bir fikir olmayabilir. Eğer bir B2B şirketiyseniz, belirli bir süreden beri sizden hiçbir şey satın almamış, ya da ürün veya servisinizi aldıktan sonra ortadan kaybolmuş müşterilerinize yönelebilirsiniz.

Müşterileriniz sadece özel bir teklif aldıklarında ya da cesaretlendirici bir ödül karşılığında sizden bir şey satın alıyor olabilirler. Bu duruma karşı dikkatli olun. Onların satın alma tarihçelerini göz önüne almak, onlara indirim kuponu göndermek anlamına gelmez. Yeni ürün ve servislerinizi vurgulayan, şirketiniz hakkında basında çıkmış haberleri görebilecekleri e-mail'ler gönderin. Eğer müşterilerinizle ilişki kurmak ve bu ilişkiyi güçlendirmek istiyorsanız, onların radarına girmeniz gerekir.

İlgi alanları ve tercihler

Eğer bir Tercih Merkeziniz varsa, listeleri kullanıcılarınızın ilgi alanlarına göre oluşturmak kolaydır. Örneğin bir online müzik satıcısıysanız, Jazz'la ilgilenen abonelerinize yeni bir jazz CD'si çıktığını haber veren bir e-mail gönderebilirsiniz. Tercih Merkezi kurmak, hedefe yönelik e-mail mesajları ve önerileri atmak istiyorsanız, sağlam bir yoldur. Müşterilerinizin almayı tercih ettikleri içeriği kendilerinin seçmelerine izin vermek, kesinlikle işe yarar. Ayrıca gruplara ayırmada kullanabileceğiniz altın değerinde verilere sahip olmanızı sağlar.

Davranış biçimleri

İlginç gruplandırma biçimlerini ortaya çıkarabilecek, müşteri davranışlarına göre hedef belirleme yöntemi de bazı satıcılar tarafından tercih edilir. Satıcılar, belirli bir hareket tarzı sergilemiş (ya da sergilememiş) kullanıcıları (örneğin bir ürün almaktan son anda vazgeçmiş) gruplara ayırarak, özel bir e-mail teklifiyle bu kullanıcıların tekrar aklını çelmeye ve satış yapmaya çalışırlar.

Her iş kolu, davranış biçimine göre gruplara ayırma yöntemini benimseyebilir. Örneğin B2B firmaları, ürün tanıtımı almak için kayıt olmuş ama gönderilen e-mail'lerin hiç birini açmamış kullanıcıları gözden geçirebilirler. E-mail segmentasyonlarınızı artırmak istiyorsanız, tıklama akışlı verilerinizi inceleyebilirsiniz. Eğer potansiyel müşterilerinizin sitenizi ziyaret etiğini biliyorsanız, onlara ilgilerini çekecek bir e-mail göndererek, satın alma sürecini tamamlamayı istemez misiniz? Web site kullanıcılarının tıklama akışı verileri doğrultusunda oluşturulan hedefe yönelik kampanyaların dönüşüm oranları, belli bir hedef güdülmeden yapılan geniş kampanyaların dönüşüm oranından dört kat daha yüksektir.

Çok sayıda pazarlamacı ekstra zaman harcamak gerektiği için e-mail kampanyalarını etkili bir şekilde segmentlere ayırmak konusunda başarısızlığa uğruyor. Çoğumuz pazarlamanın en değerli varlık nedeni olan veritabanlarını oluşturmak için zaman ve kaynak harcıyoruz, ancak bu verileri ne yazık ki kendi yararımıza kullanmayı beceremiyoruz.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi